Metoda projektu na lekcjach matematyki w klasach V 2017

Termin realizacji: 5 – 19 grudnia 2017 r.

Zgodnie z nową podstawą programową szkoła zapewnia bezpieczne warunki oraz przyjazną atmosferę do nauki, uwzględniając indywidualne możliwości i potrzeby edukacyjne ucznia.

zaglosuj na wpis

Uczniowie muszą mieć szansę:

• na stosowanie kształconych umiejętności w sytuacjach konkretnych, a poszukiwanie odpowiedzi na stawiane pytania powinno pomóc im w organizowaniu własnej nauki i osiąganiu nowych możliwości działania;
  • na doskonalenie myślenia abstrakcyjnego, a w konsekwencji na naukę przeprowadzania rozumowań i poprawnego wnioskowania w sytuacjach nowych, a także dotyczących zagadnień złożonych i nietypowych;
  • na projektowanie rozwiązania: wybór metody rozwiązania, odpowiedni dobór narzędzi, w tym narzędzi komputerowych.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom w roku szkolnym 2017/2018 zaplanowano na zajęciach z matematyki w klasach V następujące tematy do realizacji metodą projektu:

1. Matematyka w kosmosie
  2. Matematyka na zakupach
  3. Matematyka w człowieku
  4. Matematyka pod wodą
  5. Matematyka na skrzydłach
  6. Matematyka w kuchni
  7. Matematyka w spiżarni u babci
  8. Matematyka w górach
  9. Matematyka nad morzem

Uczniowie podzieleni na 2 – 4 osobowe grupy mieli za zadanie wykonanie prezentacji (dowolną techniką: np. plakat, plansze, prezentacja multimedialna) poświęconej tematowi, który wybrali poprzez losowanie oraz zaprezentowanie jej przed całą klasą.

Podział na grupy i losowanie odbył się na lekcji matematyki w dniu 5 grudnia 2017 r.

Na wykonanie projektu grupa miała dwa tygodnie czasu. Uczniowie, po konsultacji z nauczycielem, zdecydowali o zawartości merytorycznej swojego pokazu. Całość prezentacji nie mogła przekroczyć 7 minut.

Praca uczniów miała być samodzielna, poświęcona ich spojrzeniu na temat.

Praca była oceniana pod względem merytorycznym i estetycznym, jak również wkład pracy poszczególnych członków zespołu.

Celem projektu była wspólna praca uczniów, a nie ocena z matematyki.

Pokaz przygotowanych materiałów odbył się 19 grudnia 2017 r. od g. 13:45 w s. 12.

Projekt edukacyjny z matematyki klasa 5a "Matematyka w górach" 2017

tytul prezentacji