Spotkanie Pokoleń 2019

8 maja 2019 r. o godz. 13:00 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się impreza środowiskowa „Spotkanie Pokoleń”, której celem było uczczenie 74 rocznicy zakończenia    II wojny światowej oraz upamiętnienie bohaterów walczących w powstaniach śląskich.

Na początku głos zabrała Pani Dyrektor mgr Aleksandra Musioł, która powitała zaproszonych gości:

•  Przewodniczącego Rady Miasta Katowice – Pana Macieja Biskupskiego,
  • Dyrektora Muzeum Historii Katowic – Pana dra Jacka Siebela,
  • Radnego Miasta Katowice – Pana Adama Szymczyka,
  • Przewodniczącą Rady Jednostki Pomocniczej nr 11 Wełnowiec – Józefowiec – Panią Mariolę Para – Hewig,
  • Proboszcza Parafii pw. MB Wspomożenia Wiernych – księdza Dariusza Niesiobęckiego,
  • Przedstawiciela Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach – Pana Stanisława Twardocha,
  • Prezesa Stowarzyszenia Mieszkańców, Przyjaciół, Sympatyków Wełnowca-Józefowca REVITA – Pana Jarosława Caputę,
  • Wiceprezesa Koła Związku Górnośląskiego Katowice Wełnowiec – Józefowiec – Pana Janusza Kminikowskiego,
  • Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 19 im. Wojciecha Korfantego – Panią Barbarę Len,
  • Kierownika Miejskiego Domu Kultury Filia Dąb – Panią Lidię Korzeniowską - Drapacz,
  • Najstarszego, czynnego instruktora ZHP dzielnicy Wełnowiec – Pana Waldemara Nendzę,
  • przedstawicieli XIV LO im. majora Henryka Sucharskiego,
  • I szczep harcerzy im. Obrońców Katowic,
  • mieszkańców dzielnic Wełnowiec i Józefowiec.

Całą uroczystość z ramienia samorządu uczniowskiego prowadziła uczennica Wiktoria Zipper. Akademię okolicznościową przygotowali uczniowie „Siedemnastki” (Maja Tywonek, Maria Śmietańska, Kamil Winczakiewicz, Jan Gryglaszewski, Tomasz Syrkiewicz). Był to montaż słowno-muzyczny poświęcony II wojnie światowej oraz powstaniom śląskim. Młodzi aktorzy przedstawili krótko dzieje wojny i powstań oraz recytowali przepiękne wiersze polskich poetów o tematyce wojennej i powstańczej. Nie zabrakło również solowych wykonań znanych piosenek oraz gry na instrumentach.

Po części artystycznej ponownie wystąpiła Pani Dyrektor, która podziękowała wszystkim za przygotowanie apelu oraz zaprosiła do wspólnego przejścia pod pomnik na skwerze Walentego Fojkisa. Głos zabrał również Przewodniczący Rady Miasta Katowice – Pan Maciej Biskupski.

Następnie wszyscy zgromadzeni udali się pod pomnik. Na miejscu głos zabrała Przewodnicząca Rady Jednostki Pomocniczej Nr 11 – Pani Mariola Para - Hewig. Ksiądz Proboszcz Dariusz Niesiobęcki odmówił modlitwę za wszystkich, którzy zginęli w czasie powstań śląskich oraz II wojny światowej. Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty.

Uroczystość została zorganizowana we współpracy z Kołem Związku Górnośląskiego Katowice  Wełnowiec – Józefowiec.

Koordynatorem uroczystości oraz autorką scenariusza inscenizacji była Pani Anna Marzec. Oprawę muzyczną przygotował Pan Marcin Szymik, dekoracje Panie Iwona Rechowicz i Paulina Bocheńska, a poczet sztandarowy Pan Mirosław Rusinowski.

GALERIA