BIP

Uwaga

Cała Polska Uczy Ratować 2014

W dniu 12 września 2014 r. dziewięciu uczniów klas III - VI wzięło udział w happeningu zorganizowanym przez Fundację WOŚP w ramach Światowego Dnia Pierwszej Pomocy.

Tylko pięć największych miast w Polsce było organizotorem takich spotkań i w każdym mieście tylko jedna szkoła podstawowa, w której uczniowie są objęci Programem Edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować, wzięła w nich udział.

W Katowicach tą szkoła była nasza Siedemnastka.

Nasi uczniowie uczyli przypadkowych przechodniów, a także wszystkich zainteresowanych ratowania ludzkiego życia w stanach zagrożenia. Przechodnie chętnie korzystali z możlliwości stworzonych im przez uczniów naszej szkoły i Pokojowy Patrol WOŚP. Z naszych porad skorzystała również Dyrektor naszej szkoły Pani mgr Aleksandra Musioł. Było radośnie i międzynarodowo. Naszą akcją zainteresowali się także przechodzący przez katowicki dworzec obcokrajowcy.

 

Jedna minuta zwłoki to utrata 10% szans na uratowanie życia osobie poszkodowanej. Mimo iż świadomość społeczna, a także wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy w Polsce wzrasta, wciąż zbyt mało ludzi potrafi prawidłowo zachować się w sytuacji zagrożenia życia drugiego człowieka. Dlatego też Fundacja WOŚP postanowiła ponownie zaangażować się w tak ważne wydarzenie jakim jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Ten w kalendarzu zapisany na 13 września, ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, ma na celu uświadomienie społeczeństwu jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy.

 

 Każdy człowiek powinien umieć udzielać pierwszej pomocy. Każda akcja promocyjna związana z jej nauką jest niesamowicie ważna, bo przecież daje szanse na przeżycie drugiemu człowiekowi. Korzystajmy ze wszelkich możliwości zgłębiania tej wiedzy, która nie jest skomplikowana, poświęćmy te kilka chwil na szybki kurs właśnie 12 września kiedy to Fundacja WOŚP wraz z dziećmi ze szkół podstawowych wyjdzie na ulice by przeprowadzić szkolenia. Ale korzystajmy z każdej takiej możliwości, bo życie ludzkie jest bezcenne - mówi Jerzy Owsiak Prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

 

Gdyby co 10 mieszkaniec ziemi potrafił jej udzielać, ocaliłoby to od śmierci w nagłych wypadkach milion ludzi rocznie. Niestety 45% Polaków przyznaje się, że nie wie jak zachować się w przypadku zagrożenia ludzkiego życia.

Dzięki Programowi Edukacyjnemu „Ratujemy i Uczymy Ratować" realizowanemu przez Fundację WOŚP od 2006 roku udało się przeszkolić blisko 1,5 mln dzieci ze szkół podstawowych w całej Polsce.

 

Koordynatorem akcji w szkole jest P. Joanna Dziuba, nauczyciel świetlicy, który zajmuje się nauczaniem zasad pierwszej pomocy dzięki uzyskanemu w 2006 r. certyfiaktowi po szkoleniu przez WOŚP.

Galeria zdjęć:

 • IMG_2724
 • IMG_2728
 • IMG_2730
 • IMG_2731
 • IMG_2735
 • IMG_2738
 • WOSP13
 • WOSP19
 • WOSP_4
 • ratowanie 1
 • ratowanie
 • ratujemy_12
 • ratujemy_13
 • ratujemy_2
 • ratujemy_6
 • ratujemy_8

Simple Image Gallery Extended
Powered by Joomla! by PB®. Designed by: joomla 1.6 templates web hosting Valid XHTML and CSS.