BIP

Uwaga

Stop dopalaczom!

Dopalacze to potoczna nazwa produktów, zawierających w składzie substancje pochodzenia syntetycznego lub naturalnego, działających na układ nerwowy.

W przypadku dopalaczy nie można powiedzieć, że istnieje „Bezpieczne używanie”. Zażycie jakichkolwiek dopalaczy wiąże się z ryzykiem zdrowotnym i negatywnymi skutkami ubocznymi.

Obecnie coraz częściej dzieciom sprzedawane są nowe substancje psychoaktywne np. w postaci tzw odczynników chemicznych.

Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy.

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących kontaktu dzieci z substancjami psychoaktywnymi..

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci.To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . W pierwszym półroczu 2015 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z substancjami psychoaktywnymi (www.800100100.pl).

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

 

WYKAZ INSTYTUCJI ZAJMUJĄCYCH SIĘ PROBLEMAMI UZALEŻNIEŃ

1.Punkt Pomocy Kryzysowej Wspólnota Dobrego Pasterza Położenie: 

powiat Katowice, gmina Katowice 

Adres: ul. Opolska 9, 40-083 Katowice

Telefon: (0-32) 253-86-40 

Internet: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , www.dobregopasterza.pl 

2. Zespół Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych Wojewódzki Ośrodek Zapobiegania i Leczenia Uzależnień

Położenie: powiat Katowice, gmina Katowice 

Adres: ul. Powstańców 31, 40-038 Katowice 

Telefon: (0-32) 209-11-81 Faks: (0-32) 209-11-81 

3. Mikołowskie Stowarzyszenie Pomocy Psychospołecznej i Profilaktyki „Zmiana”

Położenie: powiat mikołowski, gmina Mikołów

Adres: ul. Krawczyka 16, 43-190 Mikołów 

Telefony: (0-32) 226-41-76 

Internet: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , www.zmiana.mikolow.p 

4. Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień Fundacja „Dom Nadziei"

Położenie: powiat Bytom, gmina Bytom 

Adres: ul. Ks. Koziołka 3, 41-900 Bytom 

Telefony: (0-32) 793-66-47, 602-699-165, 606-909-869 

Internet: http://domnadziei.pl/poradnia/ 

5.Poradnia Terapii Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych i Współuzależnień 

Położenie: powiat Chorzów, gmina Chorzów 

Adres: ul. Zjednoczenia 10, 41-500 Chorzów 

Telefon: (0-32) 349-93-93 Faks: (0-32) 349-93-93 

Internet: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Powered by Joomla! by PB®. Designed by: joomla 1.6 templates web hosting Valid XHTML and CSS.