„ Po to ginęli tamci, abyśmy my mogli żyć”.

Tradycją Siedemnastki były i są „Spotkania Pokoleń” organizowane co roku 8 maja      z okazji zakończenia II wojny światowej oraz upamiętnienia powstańców śląskich. Współorganizatorami tych imprez środowiskowych są Rada Jednostki Pomocniczej   nr 11 Wełnowiec – Józefowiec oraz Koło Związku Górnośląskiego Katowice Wełnowiec – Józefowiec. W ubiegłych latach na uroczystościach  pojawiali się znakomici goście: przedstawiciele władz miasta, pobliskich parafii, szkół, instytucji, harcerze i mieszkańcy dzielnic Wełnowiec – Józefowiec. Zwykle spotkania rozpoczynały się w naszej szkole od uroczystego apelu, gdzie młodzież prezentowała montaże słowno-muzyczne poświęcone powstańcom śląskim oraz walczącym podczas II wojny światowej wg autorskich scenariuszy jednego z nauczycieli.  Uroczystości kończyły się wspólnym przejściem na skwer Walentego Fojkisa, gdzie delegacje składały kwiaty pod pomnikiem. Tak było …

Niestety, w tym roku z powodu trwającej pandemii apel nie będzie mógł się odbyć  w takiej formie jak dotychczas.

Zapraszamy wszystkich odwiedzających stronę internetową naszej szkoły oraz uczniów i rodziców do obejrzenia prezentacji, nt. Powstań Śląskich i II wojny światowej.

 

Po kliknięciu w zdjęcie otworzy się film

Film Spotkanie pokoleń

 

Prezentacja wersja PDF

7 maja 2021 r. klasa IIIa razem z Panią Dyrektor Aleksandrą Musioł oraz z wychowawcą Panią Grażyną Marciniak udała się pod pomnik na skwer Walentego Fojkisa. Specjalnie na tę okoliczność uczniowie przygotowali zrobione przez siebie biało-czerwone flagi. Na miejscu dzieci wysłuchały kilku ważnych informacji na temat powstań śląskich i II wojny światowej. Następnie złożyły kwiaty i zapaliły znicz, oddając hołd poległym powstańcom i żołnierzom. Była to dla nich z pewnością ciekawa lekcja historii i patriotyzmu.

 Pomnik1

Pomnik2

Pomnik3

Pomnik4