Główne przyczyny wad postawy to złe nawyki

(wynikające np. ze źle dobranego stanowiska pracy i/lub wadliwej pozycji wypoczynkowej, brak ruchu) i nadmierne obciążenie ciała (np. przeciążony i źle noszony tornister, nadwaga).

Rodzicu!

Pamiętaj o tym, jak bardzo ważna jest profilaktyka wad postawu u dziecka. Od najmłodszych lat dbaj o kościec swojej pociechy.

Oto kilka wskazówek:

- przypominaj dziecku o prawidłowej postawie ciała w spoczynku i podczas ruchu

- zwróć uwagę na prawidłowy sposób noszenia tornistra do szkoły

- dostosuj wysokość biurka i krzesła do wzrostu swojego dziecka

- dbaj o to, aby dziecko spędzało przy biurku jak najmniejsza ilość godzin i aby prawidłowo przy nim siedziało

- zadbaj o aktywność fizyczna dziecka, ruch jest sprzymierzeńcem w dbaniu o postawę ciała

- dbaj o to, aby dziecko uczestniczyło w lekcjach wychowania fizycznego

- przy zakupie tornistra/plecaka zwróć uwagę na jego ciężar, budowę i możliwość regulacji

- staraj się kupować zeszyty w miękkich oprawach

- sprawdzaj, czy w tornistrze nie ma zbędnych przedmiotów np. zabawek, dwóch piórników, każda dodatkowa rzecz to niepotrzebny ciężar

- zadbaj o prawidłową dietę dziecka, która nie będzie sprzyjała nadwadze

Wady postawy mogą w życiu dorosłym skutkować poważnymi schorzeniami w postaci np. zaburzeń krążeniowo-oddechowych, upośledzenia sprawności i wydolności ogólnej, zespołów bólowych kręgosłupa.

Opracowanie na podstawie informacji z sanepidu i MEiN

Joanna Dziuba pedagog szkolny