STRES  - potrafi motywować do działania, jednak jego nadmiar niesie za sobą szereg negatywnych skutków.

Jeśli nasz organizm tylko przez chwilę będzie w stresującej sytuacji, nic poważnego nam nie grozi. Niestety długotrwały stres może być niebezpieczny. Jego skutki to między innymi:

 

 • kłopoty ze snem,
 • niepokój,
 • trudności w oddychaniu,
 • nerwica i depresja,
 • wrogie nastawienie do ludzi.

Jak walczyć ze stresem?

Przede wszystkim należy pozytywnie nastawić się do świata, ludzi, różnych sytuacji i wyzwań jakie musimy pokonać. W walce ze stresem ważne są:

 • Prawidłowa dieta, w której powinny znaleźć się warzywa i owoce. Owoce i warzywa zawierają witaminy i mikroelementy, które korzystnie wpływają na obniżenie poziomu stresu.
 • Ćwiczenia relaksacyjne – usiądź prosto, rozluźnij ciało i spokojnie oddychaj.  Oto jedno z nich: podnoś delikatnie ramiona . Powoli i spokojnie obracaj głowę raz w lewą, raz w prawą stronę. Swobodnie oddychaj.
 • Aktywność fizyczna – pomaga rozładować złą energię. Należy wybrać taki rodzaj ruchu, który przyniesie nam radość. Jeśli będziemy wykonywać ćwiczenia, które sprawią nam przyjemność, wydzielą się endorfiny czyli hormony szczęścia. Ćwiczenia fizyczne pozwalają zapomnieć o problemach. Ponadto poprawia krążenie, dotlenia organizm, rozluźnia mięśnie.
 • Ciepła kąpiel – rozluźnia mięśnie i pozwala się wyciszyć.
 • Słuchanie spokojnej muzyki – relaksuje, uspokaja, pozwala wyciszyć myśli.
 • Rozmowa z najbliższymi lub przyjaciółmi.
 • Rozwijanie zainteresowań – bardzo dobrze na radzenie sobie ze stresem wpływa realizowanie pasji i zainteresowań. Możemy wtedy spędzić miło czas i zapomnieć o problemach.
 • Sen – ważne , aby sen trwał co najmniej osiem godzin. Wtedy organizm ma szanse na wypoczynek i regenerację.
 • Umiejętność zarządzania czasem – powoduje, że nie pędzimy. Umiejętna organizacja dnia pozwala określić co jest ważne, oszczędza czas i pozwala na pracę, odpoczynek, rozwój zainteresowań, spotkania z przyjaciółmi, itp.

Ćwiczenia relaksacyjne na stres:

 • Drzewo na wietrze – stoimy, a stopy rozstawiamy na szerokość bioder, ramiona unosimy w górę. Falujemy rękami, imitując ruch gałęzi na wietrze. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy, aż napięcie mięśni całkowicie zniknie.
 • Strząsanie napięcia – stoimy z rękoma opuszczonymi wzdłuż tułowia. Wdychamy nosem powietrze, równocześnie podnosząc barki i ramiona. Zatrzymujemy powietrze na krótką chwilę, a wydychając je, energicznie strząsamy ramiona.
 • Rozciąganie ciała – stoimy, siedzimy lub leżymy i rozciągamy mięśnie swojego ciała tak, jakbyśmy chcieli stać się dłużsi. Dobrze jest w trakcie tego ćwiczenia ziewać.

Wypróbuj powyższe sposoby w radzeniu sobie ze stresem, sprawdź co tobie najbardziej pomaga.

Do opracowania informacji wykorzystano materiały ze stron internetowych:

medonet.pl

portal.abczdrowie.pl

medicover.pl

poradnikzdrowie.pl

 

Opracowanie: Joanna Dziuba