Poniżej znajdziesz zasady, których powinien przestrzegać każdy człowiek, aby czuć się zdrowo i być zdrowym.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Aktywność fizyczna zwłaszcza ta, która sprawia Ci przyjemność, poprawi stan Twojego zdrowia i wygląd ciała.

Aktywnością jest każda forma ruchu – również spacer czy sprzątanie. Najważniejsze , aby dążyć do wykonywania rożnych rodzajów aktywności w ciągu dnia przez 60 min.

Na początku możesz zacząć od 30 min. dziennie, a już po kilku dniach zobaczysz, że poczujesz się lepiej. Następnie zwiększaj ruch powoli do 60 min każdego dnia. Możesz te 60 minut podzielić na dwie serie po 30 min.

Możesz do wspólnych ćwiczeń zaprosić przyjaciół i rodzinę. Razem jest weselej.

PAMIĘTAJ!

Każdy rodzaj aktywności sprawi, że twoja forma będzie powoli rosła. Coraz mniej będziesz się męczyć. Twoja energia wzrośnie i będzie to miało wpływ na wszystkie sfery życia. Twoje ciało, ale i twój mózg będą lepiej pracować.

 ZBILANSOWANA DIETA

Zbilansowana dieta dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych i odpowiednią ilość energii.

Twoja codzienna dieta powinna być różnorodna, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym witamin, składników mineralnych, energii.

Stosuj poniższe zasady, a w łatwy sposób zbilansujesz Twoja dietę:

  1. Bądź aktywny
  2. Jedz warzywa i owoce 5 razy dziennie (w tym jedna porcja soku)
  3. Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste
  4. Spożywaj codziennie 3 do 4 porcji mleka lub produktów mlecznych
  5. Jedz każdego dnia2 porcje produktów, które są źródłem białka
  6. Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych (ilość tłuszczów w diecie powinna być umiarkowana)
  7. Pij co najmniej 1,5 l wody dziennie

 WARZYWA I OWOCE

Warzywa i owoce dostarczają organizmowi witaminy oraz mikro i makroelementy. Zawierają dużo błonnika, który korzystnie wpływa na prace układu pokarmowego.

PRODUKTY ZBOŻOWE

Produkty zbożowe to cenne źródło energii, są bogate w wit. Z grupy B oraz następujące składniki mineralne: magnez, potas, żelazo. Zawierają również błonnik. W codziennej diecie powinny znaleźć się: kasze, makarony, pieczywo, ryż, płatki zbożowe, otręby.

MLEKO I PRODUKTY MLECZNE

Mleko i produkty mleczne są źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, który jest niezbędnym składnikiem budulcowym naszych kości. Ponadto produkty te są bogate w pełnowartościowe białko, wit. z grupy B oraz wit. A i D.

PRODUKTY BIAŁKOWE

Białko to podstawowy budulec naszego organizmu, zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój. Białka budują tkanki, mięśnie, uczestniczą w przemianie materii. Aby dostarczyć białka należy spożywać ryby, mięso, drób, jaja, nasiona roślin strączkowych.

TŁUSZCZE

Każdy organizm potrzebuje określonej ilości tłuszczów. Dostarczają i uczestniczą w przyswajaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K)., stanowią materiał budulcowy błon komórkowych. Niestety tłuszcze są najbardziej kalorycznym paliwem dla naszego organizmu, dlatego nie powinno się przekraczać 30% dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Ważny jest również rodzaj spożywanych tłuszczów. Dlatego należy jeść mniej tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.

Spożywanie nadmiaru tłuszczów i brak aktywności ruchowej to pierwszy krok do nadwagi.

WODA

Woda stanowi 65-70 5 naszego ciała. Pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Woda usuwa między innymi zbędne produkty przemiany materii oraz związki toksyczne z naszego organizmu. Bierze udział w regulacji ciepłoty ciała, służy jako materiał budulcowy, stanowi ważna część wszystkich komórek i tkanek. Jest również środkiem transportu składników odżywczych do komórek naszego ciała.

 

ZAPOTRZEBOWANIE ORGANIZMU NA WODĘ TO 1,5 DO 2 LITRÓW DZIENNIE. PODCZAS WYSIŁKU FIZYCZNEGO I UPAŁÓW ZAPOTRZEBOWANIE NA WODĘ ZWIĘKSZA SIĘ NAWET O 0,5 LITRA.

 

Opracowano na podstawie materiałów ORE

 

Opracowała: Joanna Dziuba