Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem życia człowieka. Odpowiednio dobrana aktywność ruchowa sprzyja prawidłowemu rozwojowi ciała i zachowaniu zdrowia.  Aby przyniosła odpowiednie efekty, powinna być systematyczna.

 Ruch, wysiłek fizyczny powoduje wiele korzystnych zmian wewnątrz poszczególnych układów organizmu człowieka:

  • w układzie ruchu- aktywność fizyczna wpływa na poprawę stanu kośćca, wzrost kości u dzieci, zapobiega i koryguje wady postawy, wzmacnia i stabilizuje stawy, wzmacnia przyczepy, ścięgna i więzadła,
  • ruch kształtuje mięśnie, zwiększa przekrój i objętość włókien mięśniowych: zwłaszcza napięcie siłę i sprężystość mięśni,
  • wpływa na prawidłowy wzrost i kształt kości,
  • rozwija układ krążeniowo-oddechowy,
  • podnosi sprawność i wydolność fizyczną,
  • poprawia przemianę materii,
  • aktywność fizyczna ma wpływ również na sferę psychiczną, wspomaga sprawność intelektualną, daje odprężenie, ułatwia procesy adaptacyjne i poprawia samopoczucie.

Brak lub zbyt uboga aktywność ruchowa osłabia motoryczność, wydolność, a także zwiększa możliwość występowania chorób cywilizacyjnych (otyłość, choroba wieńcowa, cukrzyca, miażdżyca). Skutkiem spędzania zbyt długiego czasu przed telewizorem i komputerem jest: zmniejszenie zdolności uczenia się przemęczenie fizyczne i psychiczne kłopoty z koncentracją, niechęć do nauki, drażliwość, a nawet agresja.

Opracowała: Joanna Dziuba

Opracowując wykorzystano informacje zamieszczone na następujących stronach:

https://www.caritas.gda.pl/ruch-to-zdrowie-aktywnosc-fizyczna-i-jej-znaczenie-w-zyciu-czlowieka/

medicover.pl