Projekt edukacyjny „Utalentowana Siedemnastka” 2018

logo projekt strefa sukcesu

Projekt edukacyjny „Utalentowana Siedemnastka”

promujący ideę oszczędzania i przedsiębiorczości

Termin projektu: styczeń – czerwiec 2018 r.

Cele projektu:

• popularyzacja wiedzy związanej z oszczędzaniem, przedsiębiorczością,;
  • wskazywanie nowych kierunków rozwoju młodego człowieka;
  • kształtowanie umiejętności wyrażania własnego „ja” w pracy twórczej;
  • inspirowanie do własnej ekspresji;
  • eksponowanie dyplomów osiągnięć uczniów w konkursach wojewódzkich, ogólnopolskich, międzynarodowych.

W wyniku półrocznej pracy uczniowie zdobędą praktyczne umiejętności oszczędzania, zarówno finansów, jak również żywności i środowiska.

Realizacja treści edukacyjnych projektu oparta została o szereg metod i form pracy atrakcyjnych dla uczniów, wyzwalających potrzebę twórczego spełnienia się.

Projekt zakłada:

• udział uczniów w samodzielnie organizowanych przez szkołę akcjach i lekcjach z zakresu oszczędzania, przedsiębiorczości, ekonomii;
  • udział uczniów w konkursach z różnych dziedzin nauki i sportu;
  • rozbudowa istniejącej Strefy sukcesu;
  • współpracę z instytucjami w środowisku lokalnym nawiązującymi do idei oszczędzania i przedsiębiorczości, m.in. Bankiem PKO BP I Oddział w Katowicach, Wojewódzką Radą Spółdzielni Uczniowskich w Katowicach, Centrum Dietetycznym NatureHouse, Tauron Polska Energia.

Ewaluacja projektu:

• systematyczne monitorowanie przebiegu działań projektowych;
  • dokumentowanie na stronie internetowej szkoły oraz na blogu;
  • prezentowanie prac uczniów w holu szkoły;
  • zbiór ciekawych scenariuszy lekcji o tematyce finansowej;
  • ekspozycja dyplomów osiągnięć uczniów.

Sposób realizacji:

Grudzień 2017 r.

• założenie Szkolnego Bloga „Oszczędzamy w Siedemnastce” i bieżąca promocja naszych działań i osiągnięć edukacyjnych w zakresie edukacji finansowej.

Blog SKO Siedemnastki

Styczeń 2018 r.

• wizyty klas młodszych w oddziale banku;
  • konkurs wiedzy o historii finansów;
  • apel promujący ideę SKO wśród uczniów klas młodszych.

Luty 2018 r.

• spotkanie klas starszych VI – VII z przedstawicielem Prewencji Policji z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach poruszające zagadnienia cyberbezpieczeństwa w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu;
  • konkursu plastycznego w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu;

Marzec 2018 r.

• warsztaty i lekcje o tematyce ekonomicznej dla klas IV – V;
  • akcja „Śniadanie na dobry start” z okazji Święta Zdrowia we współpracy z koordynatorem programu Szkoły Promującej Zdrowie „W zdrowym ciele, zdrowy duch”;
  • prelekcja promującą zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia;
  • pokaz talentów uczniów w ramach odchodów Dnia Talentów;
  • apel dla klas III promujący ideę spółdzielczości we współpracy ze Spółdzielnią Uczniowską „Pingwinek”.

Kwiecień 2018 r.

• włączenie się w ogólnopolskie obchody Święta Ziemi.

Maj 2018 r.

• włączenie się w organizację Festynu rodzinnego dla środowiska lokalnego – sprzedaż ciasteczek we współpracy z Akademią Wolontariusza „Promyczek”.

Czerwiec 2018 r.

• zgłoszenie szkoły do konkursu dla Szkolnych Kas Oszczędności oraz konkursu dla Opiekunów SKO w szkole organizowanych przez Bank PKO PB.

Koordynator projektu

Opiekun SKO w szkole p. Ewelina Zbrońska – Langner