Projekt edukacyjny "Świadomie w cyberprzestrzeń" 2018

Projekt edukacyjny „Świadomie w cyberprzestrzeń”

promujący świadome korzystanie

z nowych technologii i urządzeń mobilnych.

Termin projektu: styczeń – luty 2018

logo cyber

Cele projektu:

• uświadomienie zagrożeń związanych z korzystaniem z cyberprzestrzeni;
  • poszerzenie wiedzy na temat konsekwencji nadmiernego i niekontrolowanego korzystania z Internetu;
  • rozwijanie umiejętności świadomego i bezpiecznego korzystania z zasobów sieci internetowej;
  • zwiększenie wiedzy na temat sygnałów świadczących o nadużywaniu nowych technologii i urządzeń mobilnych;
  • rozwijanie empatii, wrażliwości na innych, budowanie dobrych i pozytywnych relacji opartych na szacunku drugiej strony;
  • rozwijanie kreatywnego myślenia oraz umiejętności pracy w grupie.

Efekty projektu:

Uczniowie zdobędą praktyczne umiejętności świadomego korzystania z nowych technologii i urządzeń mobilnych. Projekt pomoże rodzicom we wstępnej diagnozie niepokojących symptomów występowania u dzieci cyberuzależnienia oraz w ustaleniu jasnych i wzajemnie akceptowanych zasad korzystania przez dzieci z Internetu i urządzeń mobilnych.

Realizacja treści edukacyjnych projektu została oparta o materiały Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł pt. Smart. To znaczy mądrze! oraz ideę wydarzenia Dzień Bezpiecznego Internetu 2018.

Projekt zakłada:

• udział uczniów w zajęciach z wykorzystaniem kart pracy Kampanii Smart. To znaczy mądrze!;
  • udział uczniów w konkursie plastycznym pt. „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”;
  • udział rodziców w spotkaniu pt. „Cyberuzależnienie. Jak rozpoznać? Jak reagować?”.

Ewaluacja projektu:

• dokumentowanie przebiegu działań na stronie internetowej szkoły i na blogu;
  • prezentowanie prac uczniów w holu szkoły;
  • zdobycie certyfikatu kampanii profilaktyczno – edukacyjnej Smart. To znaczy mądrze!

Realizacja projektu:

Styczeń 2018

• udział rodziców w spotkaniu poruszającym temat cyberuzależnienia od urządzeń mobilnych i Internetu: prezentacja multimedialna, 3-minutowa audycja tematyczna, ulotki „Cyberuzależnienie. Jak rozpoznawać?" i „Cyberuzależnienie. Jak reagować?"
  • zajęcia uczniów w zajęciach z wykorzystaniem kart pracy:

klasy I – II: Jak? Gdzie? Kiedy? Ile? Dlaczego?

klasy III – IV: W wirtualnym świecie

klasy V – VI: Bądź smart. Nie daj się złapać!

klasy VII: Realne czy wirtualne

Luty 2018

• udział uczniów w konkursie plastycznym „Tworzymy kulturę szacunku w sieci” w ramach obchodów 14 edycji Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce.

Koordynatorzy projektu:

p. Bogumiła Pocheć