Zakończneie II etapu projektu regionalnego 2017

skansen logo

26 października 2017 r. uczniowie z klas IV – VI wzięli udział w zajęciach i warsztatach w Muzeum  „Górnośląskim Parku Etnograficznym” w Chorzowie.

Głównym celem wycieczki było:

• kształtowanie poczucia przynależności do środowiska i społeczności lokalnej w drodze do własnego i pełnego rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego;
  • realizacja założeń szkolnego projektu regionalnego „Śladami Historii Śląska”.

Dzieci podzielone zostały na 8 grup. Każda grupa uczestniczyła w innych warsztatach, takich jak:

• Mały etnograf – zabawy z mapą.
  • Dawna szkoła – pisanie gęsim piórem z wykorzystaniem atramentu, zwiedzanie dawnej szkoły, poznanie zwyczajów w niej panujących.
  • Młyny i młynarze – poznanie starych metod i narzędzi do mielenia mąki.
  • Zabawy z wełną i filcem – wykonywanie biżuterii z filcu.

Podczas zajęć, uczniowie dowiedzieli się jak wygląda zabudowa starej wsi, dawna szkoła śląska, poznali wyposażenie chat, narzędzia, którymi posługiwano się w odległych czasach. Ponadto pisali gęsim piórem na drewnianych tabliczkach, samodzielnie wykonali biżuterię z wełny i filcu oraz zapoznali się ze zwyczajami uczniów i nauczycieli z dawnych lat.

Każda klasa, zgodnie z projektem otrzymała do wykonania zadanie, które zaprezentuje podczas Dnia Patrona – 23 marca 2017 r.

Zwieńczeniem wycieczki było ognisko, podczas którego uczniowie piekli kiełbaski i odpoczywali w otoczeniu przyrody oraz starej śląskiej zabudowy.

Pobyt w skansenie był równocześnie ciekawą formą integracji społeczności szkolnej, a warsztaty prowadzone w duchu dawnych czasów pozwoliły na zrealizowanie założonego celu.