„Rokiem dla Niepodległej”

List Ministra Edukacji Narodowej

logo 100lecia

„...Stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości to niepowtarzalna okazja, by podjąć działania służące budowaniu wspólnoty, kształtowaniu tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem.

Jednym z wielu zadań współczesnej szkoły jest m.in. wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, przywiązania do historii i tradycji narodowych.

Szkoła wprowadzając młodego człowieka w szeroki świat wartości, winna zatem uczyć  szacunku do własnej kultury, historii i języka ojczystego, kształtować jego przywiązanie do symboli narodowych, naszej tradycji, a także dziedzictwa poprzednich pokoleń.

Chcemy włączyć naszych uczniów we wspólne świętowanie 100-lecia polskiej Niepodległości podejmując działania edukacyjne, kulturalne i wychowawcze, aby tegoroczne, uroczyste obchody Święta Niepodległości na długo zapisały się w pamięci młodego pokolenia i stały się ważnym elementem budowania tożsamości narodowej...”

HARMONOGRAM DZIAłAŃ w 2018r. w SP 17

23 stycznia 2018r.

Inauguracją  obchodów  setnej rocznicy odzyskania przez Rzezcpospolitą Niepodległości w bieżącym roku,  było spotkanie dzieci i młodzieży w świelicy szkolnej gdzie społeczność uczniowska 23. I. 2018 roku zorganizowała debatę uczniowską z udziałem kl IV-VII na temat patriotyzmu, by w ten sposób rozpocząć cykl imprez i uroczystości planowanych w naszej szkole w ciągu najbliższych miesięcy.

(patrz więcej na stronie internetowej szkoły)

1 marca 2018r.

W związku ze świętem Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”  w dniu 1.III. 2018r. odbył się w holu szkoły pokaz multimedialny przywołujący pamięć tamtych tragicznych dni oraz heroizm dziesiątek tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór komunistom i ich dążeniom podporządkowania Polski Związkowi Radzieckiemu w latach 40.XXw. Nasz szkoła włączyła się również w akcję informacyjną przekazując wiadomości o głównych uroczystościch w mieście i województwie umieszczając stosowne informacje na stronie internetowej.

8 maja 2018r.

8 V w naszej szkole odbędzie się tradycyjne Spotkanie Pokoleń podczas apelu patriotycznego upamiętniającego zakończenie II wojny światowej oraz rocznicę Powstań Śląskich. Zazwyczaj uczestniczy w nim degacja naszej szkoły oraz zaproszeni goście: wiceprezydent Katowic, dyrektorzy szkół, przedszkoli i bibliotek, przedstawiciele lokalnych środowisk kombatanckich jak również mieszkańcy naszej dzielnicy. Oprócz części artystycznej w budynku naszej szkoły w czasie której śpiewamy  pieśni patriotyczne, słuchamy wierszy i opowieści upamiętniających tamte wydarzenia, pod koniec apelu przybyłe delegacje składają kwiaty pod pomnikiem ku czci Powstańców Śląskich na skwerze Walentego Fojkisa.

15 maja 2018r.

To już XV edycja corocznego miejskiego konkursu recytatorskiego Jesteśmy dziećmi Europy, dla dzieci i młodzieży organizowanego przez Annę Glinkowską na który zapraszani są goście z innych szkół.  Zaganienia tegorocznego spotkania nawiązują do zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości „A to Polska właśnie” proponując wiersze o tematyce patriotycznej.

31 paźniernika 2018r.

Pod koniec października, jak co roku na placu Fojkisa pod pomnikiem, poczet szkolny, dyrekcja, wychowawcy oraz uczniowie klas VII będą uczestniczyć w spotkaniu patriotycznym z okazji wszystkich świętych i święta niepodległości. Oprócz reprezentacji z naszej szkoły obecni bywają także liczni przedstawiciele środowisk lokalnych m.in.: dyrektorzy okolicznych szkół, Prezydent oraz Wiceprezydenci Miasta Katowice, przedstawiciele Urzędu Miasta, Związku Górnośląskiego, proboszczowie miejscowych parafii, harcerze oraz mieszkańcy Wełnowca.

9 listopada 2018r.

Tego dnia w naszej szkole o godz. 11.11 w uroczysty sposób zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego, będąc jednym z uroczystych elementów szkolnych obchodów Dnia Niepodległości w SP 17.

Konkursy 2018r.

Udział uczniow w konkursach przedmiotowych, interdyscyplinarnych i in. w ramach obchodów rocznicowych Dnia Niepodłegłości 2018

Ponadto

• Z uwagi na duże znaczenie treści z zakresu wychowania patriotycznego w nowej podstawie programowej, będą one realizowane w ramach różnych zajęć lekcyjnych
  • Wycieczki edukacyjne kształtujące postawy patriotyczne rozwijające wiedzę o ojczyźnie.