Klasa Sportowa o profilu szermierki 2017

Obóz szermierczy - Wisła 2018

Szermierczy Turniej Mikołajkowy 2017

Konsultacja szermiercza w Węgierskiej Górce 2017

Klasa Sportowa to oddział, który cyklicznie powstaje  w naszej szkole

Obecna klasa to już szósta z kolei taka klasa. Wychowankowie z poprzednich klas to niejednokrotnie reprezentanci kraju oraz medaliści Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, mający również w swej kolekcji medale Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w kategorii juniora.

Uczniowie klasy realizują program własny opracowany przez trenera.

Założeniem wieloletniego procesu szkolenia sportowego młodych szermierzy jest wykształcenie w maksymalnym stopniu wszystkich czynników, które pozwolą uzyskać wyniki na poziomie mistrzostwa sportowego. Trening szermierczy nie stanowi jednolitego okresu szkoleniowego, to proces wieloletni i etapowy. Dobór do grupy treningowej odbywa się w wieku 10 lat. Organizm dziecka w wieku 9-12 lat posiada dużą zdolność do szybkiego przyswajania nawyków czuciowo ruchowych i znoszenia obciążeń wytrzymałościowych. Opanowanie podstawowych umiejętności przez dzieci powinno się odbywać bez zbędnego pośpiechu i powinno być dokładnie ukierunkowane na mistrzostwo sportowe w dalszym etapie szkolenia, gdyż poziom wyników sportowych przed 16 rokiem życia jest ściśle związany z rozwojem biologicznym organizmu.

Pierwszym etapem szkolenia jest etap wstępny przygotowania wszechstronnego z pewnymi elementami ukierunkowania oraz wstępne nauczanie techniki i taktyki.

Celem tego etapu jest:

1       podniesienie ogólnej sprawności ruchowej poprzez stosowanie różnych środków i metod realizowanych w formie gier i zabaw  z elementami współzawodnictwa

2        początkowe kształtowanie sprawności ukierunkowanej, zbliżonej do potrzeb szermierki

3       wstępne nauczanie techniki podstawowej w formie zabawowej, łatwych warunkach, nauczanie podstawowych nawyków i umiejętności techniczno taktycznych, prosta działalność całościowa, ćwiczenia zbliżone do walk, walki ćwiczebne (bez liczenia i z liczeniem), udział w pierwszych zawodach

4       kształtowanie zainteresowań sportem, kształtowanie motywacji wewnętrznej, dostarczanie zabawy i rozrywki, umiłowanie i zainteresowanie szermierką

5        oddziaływanie wychowawcze.

Uczniowie klasy sportowej biorą udział w obozach zimowych i letnich

Zimą organizowany jest tygodniowy obóz w górach, w ostatnich latach odbył się w  Wiśle.

Latem obóz trwa dwa tygodnie i jest to zwykle miejscowość nadmorska.  Ostatnio obóz odbył się w Dźwirzynie.